Plodovi z rastline odpadejo vedno iz istega razloga: rastlina je zaradi nekega razloga tako zelo preobremenjena, da ne zmore napora, ki ga zahteva dozorevanje plodov.
Poglavitni vzroki za prezgodnje propadanje in odpadanje plodov so slabi pogoji: pomanjkanje nujno potrebnih hranil, premalo, lahko pa tudi preveč vode. Tudi vročinski šoki so lahko vzrok za to, da buče in bučke ne morejo delati tako, kot bi si želeli. Ko se temperatura povzpne nad 30°C, postane to za rastline huda dodatna obremenitev.
Drug vzrok za prezgodnje propadanje in odpadanje plodov je lahko dejstvo, da cvet ni bil oplojen. V tem primeru sicer lahko nastane majhen plod, a se, še preden dozori, posuši in odpade.
Kaj lahko naredimo? Marsikaj 🙂
- dohranjujemo bučke in buče – tudi med sezono, ko se pojavijo težave, z Bioogljem-aktivatorjem zemlje;
- tla pod bučkami zastremo z zastirko, da ohranimo vlago in preprečimo pregrevanje tal v času vročinskih šokov;
- rastline pred pregrevanjem zaradi vročinskih šokov zaščitimo s Kaolinom;
- sproti in redno odstranjujemo poškodovane liste (še zlasti v času mlaja! – glej članek o tej temi). Listov ne trgamo in ne vlečemo, uporabimo škarje;
- skrbimo za redno in zadostno (a tudi ne preveliko) oskrbo z vodo;
- privabimo opraševalce ali sami oprašimo cvetove (moški cvetovi imajo dolge peclje, ženski pa kratke). Plod zraste iz ženskih cvetov (viden je kot majhna bunkica tik pod cvetom). Cvetove lahko oplodimo sami s pomočjo čopiča: z njim iz moškega cveta naberemo pelod, ki ga nato prenesemo v notranjost ženskega cveta.