Neurja s točo lahko močno poškodujejo rastline na vrtu. Bolj ko so listi mehki in veliki in večja ko je toča, hujše so poškodbe in posledično škoda.
Po toči temeljito pregledamo vrt in ocenimo škodo, nato pa se lotimo opravkov, s katerimi pomagamo rastlinam, da se vrnejo v svoje prejšnje stanje. Ne podcenjujte moči in volje rastlin, da se obnovijo – z vašo pomočjo jim bo zagotovo uspelo.
Škoda zaradi toče je najhujša, če pade spomladi. To je zato, ker so takrat listi rastlin še maloštevilni, rastline so še v fazi razvoja, njihovi listi pa so nežni in občutljivi. Že manjša toča lahko mlade sadike povsem uniči in edina rešitev je, da posejemo ali posadimo nove.
Toča, ki pade poleti, rastline v celoti uniči redkeje in le, če so njena zrna večja in padajo dlje časa. Zagotovo pa poškoduje plodove, ki že rastejo na rastlinah.
Zrna toče poškodujejo tudi drevesa, njihove liste in vejice, večja zrna lahko poškodujejo tudi debelejše veje, razcefrajo vrh drevesa in poškodujejo deblo.
Poškodbe zaradi toče povečajo možnost, da bodo oslabljene rastline podlegle boleznim, škodljivcem in gnilobi. Ornamentalne rastline z velikimi listi bodo utrpele največjo škodo. Tako bodo npr. hoste imele prestreljene liste z večjimi ali manjšimi luknjami v njih in natrgano listno tkivo.
Kako ukrepamo, ko nam toča poškoduje rastline?
Žal ni vedno mogoče odpraviti vseh posledic toče na vrtu in v sadovnjaku. Rastline, ki so povsem sesekljane, s polomljeni stebli in brez listov, ni mogoče rešiti in bodo zagotovo propadle. Ostanke teh rastlin odstranimo z vrta in jih odložimo na kompostni kup.
Najbolje je, da vrt najprej temeljito počistimo: z vrta odstranimo uničene ostanke rastlin, z rastlin porežemo povsem uničene liste in vejice (pomembno: listov in stebel ne trgamo, pač pa odstrižemo s škarjami!). Z dreves odstranimo najbolj poškodovane veje z vrtnimi kleščami ali žago. Dobro je vedeti: z rastlin lahko brez večjih posledic odstranimo do ene tretjine listov.
Uporabimo homeopatske pripravke: za zdravljenje poškodb Arnico ali Calendulo, za krepitev in vzpodbujanje nove rasti rastlinskega tkiva pa Siliceo.
Poškodovane rastline okrepimo z dodajanjem Bioglja AZ. Z dodanimi hranili in mikroorganizmi se bodo hitreje in lažje ponovno obrasle.
Ohranimo ali nadomestimo?
Buče in bučke so ene od tistih rastlin, ki jih toča najbolj poškoduje. Imajo velike in mehke liste, polne vlage, zato jih že manjša zrna toče huje poškodujejo, kot druge rastline. Poškodovani listi so idealno gojišče za bolezni, ki jih v letošnjem skoraj tropskem poletju z obilico vremenskih ujm, vlage in toplote ne manjka.
Ocenite, ali se splača vaše buče in bučke ohraniti. Konec julija je še vedno dovolj zgodaj, da vzgojimo in posadimo nove sadike. Močno poškodovane rastline zelo verjetno ne bodo mogle dati bogatega in lepega pridelka, zato je morda nadomestitev poškodovanih rastlin z mladimi in močnimi sadikami dobra odločitev. Ob sajenju sadik na stalno mesto na vrtu dodajte v sadilno jamico nekaj pesti Biooglja AZ za dobro rast in močan imunski sistem rastlin. Če se boste odločili za to možnost, lahko seme buč in bučk naročite TUKAJ.
Kaj vse še lahko posejete in posadite, pa preberite v članku Kaj delamo na vrtu konec julija in v avgustu.
Kam s poškodovanimi plodovi in odpadlim sadjem?
Poškodovane plodove in odpadlo sadje odstranite z vrta in porabite v kuhinji, saj bo sicer privabilo žuželke in ptiče, ki se jih bodo z veseljem lotili.
Preventiva je boljša kot kurativa
Razmislite tudi o tem, kako bi v bodoče preventivno zaščitili svoj vrt. Znana rešitev je protitočna mreža. Žal na mojem »razseljenem« vrtu, na katerem rastline sadim glede na to, na katerem delu parcele se najbolje počutijo, težje pride v poštev. Po mojih izkušnjah je bila doslej dovolj učinkovita zaščita z zimsko kopreno, ki jo napnem čez loke nad rastlinami. Mlade sadike zaščitim s sečnikom ali jih pokrijem z večjimi lonci.
Povsem se poškodbam zaradi toče ne moremo izogniti, lahko pa jih močno zmanjšamo in z znanjem pomagamo rastlinam, da si povrnejo svojo lepoto in zdravje. Rastline vam bodo za skrb hvaležne in vam jo povrnile z bogatim pridelkom.