Vprašanja in odgovori

TRIPSI IN SREBRNI LISTI NA LIGUSTRIH

VPRAŠANJE: Prosim za nasvet glede ligustrove žive meje. Raste mi 3 leta, jeseni zgodaj odvrže listje. Mislim, da ga je napadel trips. Ne raste, listi spomladi odženejo, sredi poletja pa kot bi jih nekdo poparil, postanejo srebrnkasti in rastline nič več ne rastejo. Na drugem koncu vrta je meja ok. Lani sem kupila vaš osnovni komplet za homeopatsko zdravljenje, pa me zanima, ali lahko uporabim kakšen pripravek. Kdaj in na kakšen način. Moram reči, da sem v lanskem letu rešila moj česen. Hvala za nasvet in lep pozdrav.

ODGOVOR: Zelo verjetno imate prav glede resarjev in vašega ligustra: tripsi prenašajo viruse, ki povzročijo bolezni (tudi bolezen srebrnih listov oz. silver leaf disease). Zdraviti je treba rastlino, jo okrepiti, da se lahko sama spopade z napadom (s homeopatijo), hkrati pa jo lahko podpremo še z neškodljivo fizično blokado (kaolin). Tla pod ligustri očistite, odstranite odpad, da se resarji ne bodo mogli skrivati v njem. Menda jih odganjajo bleščeče površine. Tla pod ligustri (če je to sprejemljivo za vas) prekrijte s kartoni, oblečenimi v folijo.

Predlagam sledeče:
1. Uporabite homeopatski pripravek Aconitum (tega imate tudi v manjšem kompletu). Drugi ustrezni pripravki so še: Satureia hortensis, Mentha piperita, Sambucus nigra in Camphora. Ter seveda Silicea, ki jo tudi obvezno uporabite, da se bodo ligustri okrepili, vendar šele takrat, ko bo vreme toplejše in se bodo grmi prebudili. Sedaj, v času počivanja, ne. Aconitum lahko uporabite že sedaj, vendar počakajte, da se temperature dvignejo nad 5 °C in pod pogojem, da za vsaj 24 naslednjih ur ne bo napovedane zmrzali. 

2. Liguster zaščitite s kaolinom, preden se bodo temperature dvignile nad 9,5°C (takrat se tripsi zbudijo). Zaščitno prevleko redno obnavljajte (1 x tedensko in tudi vmes po vsakem močnem nalivu, ki bi zaščito spiral). Pomembno je, da je grmovnica vsa zaščitena (stebla in vsi novo nastali listi), da se tripsi ne bodo mogli naseliti na in v njih.

3. Razmislite, ali je vzrok v obolelosti izčrpana zemlja, morda bližina ceste, kakšni strupi … rastline so zbolele zaradi nekega vzroka. Če boste lahko ugotovili vzrok, se je treba lotiti tudi tega.

MRTVAŠKE MUŠICE

VPRAŠANJE: V loncih s fikusi so se zaredile mrtvaške mušice. Fikuse sem presadila, a se jih nisem mogla znebiti. Kaj lahko še naredim?

ODGOVOR: Mrtvaške mušice se pojavijo na hišnih rastlinah, najraje se naselijo pri sadikah, ki so preveč zalivane. Odrasle mušice niso pretirano škodljive, zato samo s tem, da jih lovimo, škode ne preprečimo. Prava težava so larve, ki se razvijejo iz jajčec v zemlji – te so tiste, ki delajo pravo škodo. Hranijo se s koreninicami, še posebej rade imajo koreninice mladih sadik. Kemikalije so samo začasna rešitev, ker takoj, ko se razredčijo v zemlji, učinka ni več in napad se ponovi. 

Homeopatski pripravek: Sulphur C200, lahko tudi Mentha piperita. Uporabimo homeopatski pripravek deluje na larve (48 ur), ne pa na odrasle insekte, zato je treba pripravek uporabiti dva do trikrat, če je okužba hujša. Spremljamo dogajanje. Navodilo: 4 globule damo v stekleničko z 1,5 dl vode, počakamo da se stopijo. Stekleničko močno pretresemo, vsaj 50-krat. Nato pripravku dodamo še 8,5 dl vode, da imamo skupaj 1 l vode. Dobro premešamo. S pripravkom poškropimo oziroma zalijemo sadike. 

Ostali ukrepi:

1. Zmanjšamo zalivanje. Pustimo, da se zemlja, posebno vrhnja plast, osuši, preden spet zalijemo (ne sme biti stalno vlažna, s tem mušicam samo olajšamo delo). Na vrh zemlje lahko posujemo tanko plast finega peska. Ta bo pomagal osušiti prst in odgnal larve, morda tudi mušice, da ne bodo več s takšnim veseljem odlagale jajčeca.
2. Če so sadike že dovolj velike, jih presadimo v svežo prst. Izogibamo se uporabi šote ali zemlje s šoto in gnojili. Če ponovno uporabimo iste posodice ali sadilne pladnje, jih prej res dobro očistimo, da ne bi v njih ostala jajčeca in larve. 
3. S pomočjo rumenih lepljivih plošč lahko ugotavljamo, ali se populacija kaj manjša. Rumena barva jih privablja, plošče drugih barv niso enako učinkovite.

MALINOVA RJA

VPRAŠANJE: Lepo prosim za pomoč, na malinah / listih so se mi pojavile rumene pike. Kaj naj uporabim, da zaščitim pridelek?

ODGOVOR: Najverjetneje gre za malinovo rjo. Če lahko pošljete fotografije, prosim za te.
Za malinovo rjo uporabite homeopatski pripravek Belladona.
Obolele liste varno odstranite (pomeni, da se hkrati ne dotikate zdravih, da ne prenesete okužbe, in da listov ne puščate v nasadu, niti jih ne date v kompost).