
Vprašanja strank o biooglju se pogosto ponavljajo, zato sem odločila, da bom nekaj najbolj pogostih zbrala in zapisala odgovore nanje.
Tukaj so:
- Ali je biooglje dovolj potresti po zemlji ali ga je treba v zemljo zakopati?
Odgovor: Idealno je, da je Biooglje-aktivator zemlje na voljo rastlinam tam, kjer ima največji učinek, to je ob koreninah. Tako npr. ko sadimo paradižnike, ga dodamo v sadilne jamice neposredno h koreninam, po cca 1 dl na sadiko. Ko sejemo, lahko seme pomešamo z bioogljem, tako manjša semena tudi lažje posejemo.
2. V gredi ni težava, da se zagrebe v zemljo pri spomladanski pripravi, recimo, pri sadnem drevju pa je zadeva drugačna, sami veste.
Odgovor: Se strinjam, lahko bi ga sicer tudi vkopali, a je treba biti previden, da ne poškodujemo korenin. Za drevesa posujemo biooglje okoli debla, pod krošnjo (korenine praviloma segajo tako daleč, kot seže krošnja), poraba je 3 do 5 l na m2. Pred tem odstranimo višje rastje pod krošnjo, da biooglje pristane čim bližje zemlji. Ker so v biooglju že hranila, mikroorganizmi in druge koristne snovi, ga je nato smiselno zaščititi (na primer s tanko plastjo komposta). Nato pa vse skupaj dobro zaliti.
3. Drugo vprašanje je koliko kilogramov biooglja porabimo na koliko m2, recimo za vrtnine, za sadno drevje, grozdje, ribez …
Odgovor: dodamo 3 do 5 litra na m2 za že posajene rastline, če pa sadimo, pa od 1 žličke (to je 5 ml) za sadiko solate, do 1 dl (sadika paradižnika), do 1 litra (manjše drevo, grmičevje) do 2 – 3 litre (sadno drevje). Kadar imamo zemljo, ki bi jo radi obogatili (npr. zemljo, ki smo jo izkopali iz sadilne luknje za drevo), ji dodamo biooglje v razmerju 10 %. Če dodamo več, to sicer ni škodljivo, a tudi smiselno ne, saj ne poveča učinka. Smiselno je Biooglje-aktivator zemlje uporabiti vsako leto ob sajenju in sejanju; vedno ciljno, tam kjer sejemo in sadimo. Tako je poraba najbolj ekonomična.

4. Kdo je proizvajalec biooglja, ki ga prodajate?
Odgovor: Sonnenerde je avstrijsko podjetje, ki proizvaja ekološke izdelke za vrt (različni substrati, kompost, biooglje …). Njihovi produkti imajo ekološke certifikate, kar je pri biooglju še toliko bolj pomembno, saj nase veže strupe, tudi težke kovine.
5. Vprašanje: Ali je v prodaji povsod po Sloveniji?
Odgovor: Gajin vrt je spletna trgovina, dostavljamo pa po vsej Sloveniji (s Pošto Slovenije ali z lastnim vozilom). Naše izdelke prodajajo tudi v Ljubljani na Rudniku, v vrtnariji Cvetlična gospe Jerneje Jošar in v BC Naklo v Naklem na Gorenjskem.
6. K rastlini zakopljem biooglje, ki naj bi delovalo v zemlji nekaj časa, recimo koliko časa to je, oz. na koliko časa spet dodam biooglje k sadnemu drevesu? Menda ne vsako leto, ali pač? K sadiki ribeza ali asimine dodam biooglje, ko zadevo vtaknem v zemljo in nato kdaj spet, vsako leto ali vsakih nekaj let?
Odgovor: Biooglje se v zemlji razgrajuje od 50 do 1000 let. Ali ga je treba dodati tudi naslednje leto, je odvisno od tega, v kakšnem stanju je zemlja – bolj ko je humusna, manj je potrebe, da bi ga dodali naslednje leto, slabša ko je, bolj je smiselno, da ga na isto mesto dodamo ponovno.
Če je zemlja kakovostna, ga dodamo k rastlini samo ob sajenju. Če je manj (kar nam najbolj pove rastlina sama, ali je zdrava, ali obrodi, ali jo napadejo škodljivci …), je smiselno dodati tudi naslednje leto. Po nekaj letih ne dodajamo več, ker je biooglja takrat v zemlji že dovolj. Prav zato je tako zelo smiselno, da dodajamo biooglje v tla tam, kjer sejemo in sadimo – tako nahranimo rastline, ne pa plevelov in potk. In ker nikoli ne sadimo na povsem enakih mestih, bo sčasoma cel vrt obogaten z bioogljem. Tak način je tudi najbolj ekonomičen. Po nekaj letih ustvarimo nekaj podobnega terra preti, zelo rodovitni črni vrtni prsti.
Poleg biooglja je pomembno, da zemlji dodamo kompost, domač ali kakovosten kupljen. Vedeti moramo, da s tem, ko poberemo plodove in rastline z vrta, z njimi poberemo tudi minerale in hranila. Zato je to, kar smo vzeli, treba tudi vrniti. Biooglje ima vlogo, da ohranja hranila, vlago in mikroorganizme na dosegu rastlin, hranila pa v zemljo vrnemo s kompostom. Biooglje-aktivator zemlje ima hranila že dodana (je aktivirano in inoulirano biooglje) in jih nato ob stiku z rastlino počasi porablja za njo. Novo zalogo hranil pa v zemljo dodamo s kakovostnim kompostom, kjer se nato zaradi biooglja v zemlji lahko ohranijo na dosegu rastlin.