Mikrozelenjava je ime za zelo mlade rastline različnih vrst običajne zelenjave. Pridelamo jo lahko sami, tudi če nimamo vrta ali ko je ta pokrit z debelo snežno odejo. Potrebujemo le malo prostora z dovolj svetlobe, kakovosten substrat in seme.
Za mikrozelenjavo uporabimo seme zelenjave, pri kateri uživamo liste in stebla: solate, zelišča, užitne cvetlice. Posejemo lahko brokoli, cvetačo, zelje, gorčico, chia semena, sončnice in ajdo.
Možnosti je še več: amarant, rukola, pesa, zelena, kodrolistni ohrovt, blitva, komarček, peteršilj, redkvice, repa, kreša, grah, čebula, timijan in baziliko.
V isti posodi lahko gojimo le eno vrsto zelenjave, lahko pa mešanico različnih vrst. Dobili bomo zelo zanimive kombinacije okusov, tekstur in barv.
Kaj potrebujemo?
- plitko in široko posodo z drenažnimi luknjicami in ustrezen podstavek
- ekološki substrat (npr. Terra preta 90 %)
- različne vrste semen (pomembno: uporabimo samo netretirano seme)
Navodila:
V posodo natresemo 2,5 do 5 cm substrata in jo potresemo, da se substrat lepo porazdeli. Substrat narahlo potlačimo, a mora ostati rahel. Posodo postavimo v večjo posodo z vodo, da se substrat navlaži. Vzamemo jo iz vode, nato pa po površini substrata enakomerno in precej na gosto posejemo seme. Ležati morajo eno poleg drugega. Rahlo jih potapkamo, potem pa prekrijemo s tanko plastjo substrata. Nazadnje substrat navlažimo s pršilko.
Posodo prekrijemo s prozorno plastično folijo ali pokrovom. Odstranimo ga takoj, ko semena vzkalijo. Dogajanje v posodi redno preverjamo in vzdržujemo vlago v njej s pomočjo pršilke.
Posodo postavimo na okensko polico. Pretegnjene, blede rastlinice z majhnimi, zanikrnimi kličnimi listi pomenijo, da so bile med rastjo deležne premalo svetlobe.
Žetev in uporaba
Mikrozelenjavo požanjemo s škarjami dva do tri tedne po setvi, ko so rastlinice velike približno 5 cm in se je že pojavil prvi par pravih listov. Porežemo jih tik nad tlemi, nato pa nežno splaknemo. Porabimo jih čim hitreje, da ohranijo svež okus in kakovost.
Mikrozelenjavo lahko nasekljamo in potresemo po juhi ali enolončnici, jih uporabimo na sendvičih, dodamo v solato, potresemo po tako ali drugače pripravljenem krompirju in mesu ali jih dodamo v jajčno omleto.
Po žetvi – nova setev
Po žetvi prst po potrebi navlažimo in posejemo nova semena. Pokrijemo jih s tanko plastjo prsti, ponovno navlažimo in posodo pokrijemo s prozorno folijo za živila. Splača se imeti več posod, v katere sejemo z nekajdnevnim zamikom. Tako nam zlepa ne bo zmanjkalo svežega pridelka.