Pri delu z zemljo in rastlinami me vodi rdeča nit: ne škodi, pomagaj. Ne “proti”, pač pa “za”. “Za” ravnovesje, krepitev, zdravje. Tako na primer ne uporabljamo homeopatskega pripravka Coccinella (pikapolonica) proti ušem, pač pa za krepitev drevesa, ki so ga napadle. Vitalno drevo z ušmi opravi samo. Strupi, ki pobijejo škodljivce, tako ali drugače poškodujejo tudi pacienta samega – in tako operacija uspe, pacient pa umre.
Homeopatske pripravke je mogoče z veliko uspeha kombinirati z drugimi metodami in pripravki. Pogoj seveda je, da imajo tudi slednji enako naravnanost: ne “proti”, pač pa “za”. Takšni zagotovo so Kaolin, Epsomska sol in Biooglje kompleks (z mikroorganizmi obogateno biooglje z dodatki: mikorizne glive, alge in glistina).
Homeopatija okrepi rastlino “od znotraj”, jo uravnovesi in ji povrne vitalnost, obogateno biooglje nahrani in oživi zemljo in preko nje rastline, ki v njej rastejo, Epsomska sol doda magnezij in žveplo rastlinam, ki brez njiju ne morejo (to najbolj velja za paprike, paradižnike in rožnice), Kaolin pa fizično zaščiti rastline in plodove pred žuželkami in ptiči, jih zaščiti pred vročinskimi šoki (tudi letos poleti je to zelo aktualno) in okrepi njihovo tkivo. Z kombiniranjem kompatibilnih metod imamo v ognju več žezel hkrati in uspeh bo zato lažje dosegljiv.
Poglejmo nekaj primerov učinkovitih kombinacij:
- Uši na sadnem drevju: Kaolin + Coccinella D6
Z raztopino Kaolina poškropimo sadno drevje, listje, veje in plodove z vseh strani. Škropimo 1 x tedensko, vsaj 4 tedne zapovrstjo. Prevleko obnavljamo po potrebi (po močnejših plohah in nalivih). S pripravkom Coccinella zalijemo sadno drevje 1 x. Doziranje za 1 drevo: 8 globul na 10 l vode. Pripravek pripravimo v skladu z navodili za pripravo homeopatskih pripravkov. Drevo s pripravkom zalijemo. Tako bo zaščiteno celo; če bi ga škropili, tega ne bi dosegli. - Bolezni paradižnikov: Carbo vegetabilis/Natrium sulphuricum + Biooglje + Epsom
Boleznim podležejo rastline, ki so tako ali drugače oslabljene. Do oslabitve lahko pride zaradi zastrupljenosti (pesticidi in drugi -cidi, in različni okoljski strupi), podhranjenosti (zaradi pomanjkanja hranil ali enostranskega pretiranega zalaganja z določenimi hranili, npr. z umetnimi gnojili), poškodb ali hujših pretresov (vreme ipd). Pri rastlinah, npr. pri paradižnikih, se zato težav lotimo celostno: 1. obogatimo tla z Bioogljem kompleks in tako okrepimo imunski sistem rastline; 2. okrepimo rastlino s homeopatskim pripravkom za določeno težavo (pri paradižnikovih plesnih sta to pripravka Natrium sulphuricum ali Carbo vegetabilis). 3. Po potrebi dodamo ključna hranila: v primeru porumenelosti listov uporabimo Epsomsko sol (2 žlički na 1/2 l vode na rastlino). - Kodravost pri breskvi: Thuja (C30 oziroma C200) + Silicea + Epsomska sol
Kodravost listov pri breskvah je trdovratna bolezen, ki se običajno ponavlja iz leta v leto in postopoma oslabi drevo do te mere, da propade. Poškodovani so listi, lahko pa tudi plodovi. Bolezen je lahko prepoznati: mladi listki na breskvi se začnejo kodrati, obarvajo se rdeče, sčasoma porjavijo in propadejo. Okuženo drevo bolne liste odvrže, poženejo novi, a proces oslabi drevo, zato je tudi rodnost manjša. Glivična okužba prezimi in bolezen se ponovi naslednje leto. Bolno drevo začnemo zdraviti takoj, ko bolezen opazimo. Homeopatski pripravek dodamo ponovno v jeseni, ko drevo odvrže liste (a preden zemlja zamrzne) ali zgodaj spomladi, še preden drevo nastavi prve popke. Za kodravost uporabimo Thujo C30, če ocenimo, da je učinek preslab, uporabimo višjo potenco C200. Po zdravljenju 1 x dodamo Siliceo C200, da rastlino vzpodbudimo k tvorbi rastlinskega tkiva. Pri drevesu z orumenelimi listi z zelenimi žilami uporabimo še Epsomsko sol. Smiselno je dodati tudi 0,25 do 0,5 kg Biooglja kompleks/drevo, da oživimo in obogatimo tla ter posredno okrepimo drevo.