Posted on

Ukrepi na vrtu po poplavi

Po poplavi nas mika, da bi se čim prej lotili urejanja poplavljenih vrtov. Vendar je pomembno, da z deli še nekaj časa počakamo, da ne bi povzročili še več škode, kot je že tako je.

Pomembno: ne hodite po travi in zemlji

Počakajte, da se vrt posuši. Hoja ali vožnja po mokri zemlji bo vse skupaj samo še poslabšala, saj uniči strukturo tal. Hodimo lahko samo po poteh. Če že moramo stopiti na gredo, najprej položimo na tla  desko ali stopne kamne. Okoli najbolj dragocenih rastlin lahko skopljemo jarek, s pomočjo katerega se bo zemlja, v kateri rastejo, hitreje znebila odvečne vode.

Čas za pospravljanje

Ko se poplavne vode umaknejo, se lotimo pospravljanja in čiščenja. Obujemo primerno obutev (škornje) in se pred nevarnimi snovmi zaščitimo z rokavicami in ustrezno obleko.

Najprej zberemo in odstranimo naplavine. S površine vrta in trate odstranimo mulj, ki ga je nanesla poplava. Trde površine speremo, da odstranimo obremenilne snovi. Speremo tudi liste rastlin (trajnic).

Kontaminirane pridelke sadja in zelenjave odstranimo z vrta. Zelišč z zeliščne grede ne nabiramo. Če že, jih uporabimo samo za kuhanje, nikakor ne uporabljamo neprekuhanih zelišč. Najbolje pa je, če z nabiranjem počakamo do naslednjega leta. (glej še članek Ali lahko uporabimo zelenjavo s poplavljenega vrta?)

Trato prezračimo s pomočjo vil; na ta način povečamo tudi drenažo. Vile zapičimo v tla na enakomernih razdaljah tako, da za sabo puščajo globoke vidne sledove. V luknje lahko nasipamo kremenčev pesek, da izboljšamo drenažo.

Grede prekrijemo s plastjo predelanega komposta, da pospešimo njihovo obnavljanje. To je še posebej pomembno, če so bila tla poplavljena dlje časa.

Posejemo lahko rastline za zeleno gnojenje. Zimski mraz jih bo polegel, zemljo bodo zaščitile kot zastirka in jo nahranile. Več o zelenem gnojenju lahko preberete tukaj: Zeleno gnojenje.

Razmislimo tudi, kako bi lahko v bodoče zaščitili vrt pred sušo, vročino, neurji, točo in poplavami. Preventiva je vedno veliko cenejša, boljša in učinkovitejša od kurative.

Mulčenje = dodajanje kisika

Uporaba zastirke na poplavljenih vrtovih pomaga revitalizirati vrtno zemljo.

Poplave zmanjšajo razpoložljiv kisik v zemlji. Vplivajo tudi na splošno stabilnost tal in na način, kako se delci zemlje povezujejo med seboj. Proces obnove tal po poplavi dejansko pomeni proces ponovne oživitve tal. Ravnovesje med mikroorganizmi v tleh je po poplavi močno načeto, nujni so ustrezni ukrepi. Najprej poskrbimo, da se zemlja čim hitreje osuši. Najbolje je, če voda odteče sama. Proces lahko pospešimo tako, da izkopljemo jarke. Po zemlji hodimo kolikor malo je mogoče, prav tako po njej ne vozimo s samokolnico ali z različnimi stroji. Hoja in vožnja zemljo še bolj zbijejo in poškodujejo.

Dodajanje hranil

Poplava odplakne hranilne snovi iz zemlje. Dodajanje komposta, predelanega gnoja, obogatenega in aktiviranega biooglja (Biooglje-aktivator zemlje) in zastirke so najboljši načini, da zemlji povrnemo izgubljena hranila in ravnovesje. Umetna gnojila so neprimeren dodatek, zato jih ne uporabljamo. Ko se zemlja začne sušiti, izmerite njeno pH vrednost. Poplavljena zemlja pogosto postane bolj kisla; njen pH lahko uravnovesimo z dodajanjem dolomitnega apna. Ne hitite z obdelovanjem namočene zemlje, ker boste s tem še bolj poškodovali njeno strukturo. Stanje preverite tako, da z lopato naredite jamo v zemljo. Če se bo na dnu jame nabrala voda, boste morali z delom na zemlji še počakati.

Rastlinske bolezni po poplavi

Bodite pripravljeni na večji obseg pojavov bolezni in napadov škodljivcev, ker so rastline zaradi dogodka oslabljene in zato lažji plen zanje. Glivične bolezni in gniloba korenin so značilen pojav po poplavah in močnem deževnem obdobju. Rastlinam lahko pomagate s homeopatskimi pripravki za rastline.

Ne hitite preveč s ponovno zasaditvijo vrta, ko se poplavne vode umaknejo. Dodajanje komposta, predelanega gnoja in zastirke je priporočljivo, vendar bo zemlja potrebovala nekaj časa, da bo te snovi koristno porabila v procesu regeneracije.

Tudi poškodovanih dreves in grmovnic ne obrezujte takoj, ko se vode umaknejo. Seveda je nujno, da takoj odstranimo polomljene in očitno odmrle dele rastlin, z vsem ostalim obrezovanjem pa počakamo, da si rastline po stresu zaradi hude preizkušnje lahko opomorejo.

Priporočljivi izdelki:

Homeopatski pripravek, ki pomaga okrevati zaradi poplave ali prevelike namočenosti oslabljenim rastlinam: Dulcamara

Homeopatska pripravka za polomljene, poškodovane rastline: Arnica in Calendula

Oživi, nahrani in pomaga pri odstranjevanju toksinov iz zemlje: Biooglje – aktivator zemlje

Ekološki kompost za obnavljanje zemlje in za zastiranje: Eko kompost Sonnenerde