Škodljivci na sobnih rastlinah

Škodljivci na sobnih rastlinah

Tudi sobne rastline so lahko plen škodljivcev, še zlasti, če so oslabele zaradi pomanjkanja hranil ali če so doživele šok ob presajanju ali zaradi preselitve. Zelo pogosto pa škodljivce in bolezni prinesemo v svoj dom s ceneno zemljo za presajanje.

Pogost povod za napad škodljivcev je tudi presuh in pretopel zrak v ogrevanih prostorih ter premajhna zračnost rastlin, ki so postavljene preblizu skupaj.

Sobne rastline najpogosteje napadejo uši, kaparji, volnate uši, pršice prelke, mrtvaške mušice in ščitkarji.

Listne uši se lahko naselijo tudi na notranje rastline. Pogosto se to zgodi takrat, ko jih v prostore prinesemo na rastlini, ki jo prezimujemo. Listne uši so lahko bele, prozorne, zelene, rumene ali črne. Škodo povzročajo, ko iz žil na listih in poganjkih sesajo rastlinski sok. Poleg tega izločajo tudi medeno roso, na katero se naselijo glive sajavosti. Redno moramo pregledovati vršičke in liste rastlin in ukrepati takoj, ko opazimo prve posamične uši, saj se zelo hitro razmnožujejo. Čim več jih odstranimo ročno, nato pa uporabimo homeopatski pripravek. Glive sajavosti obrišemo z vato, namočeno v mlačni vodi.

Bela mušica ali rastlinjakov ščitkar je zelo pogost škodljivec v rastlinjakih. Ker ima rad toploto, se pozimi lahko naseli tudi na rastlinah v stanovanju. Nekaj milimetrov velike bele mušice se ob vznemirjenju, ko se dotaknemo rastline, kot oblak dvignejo v zrak. Na spodnji strani listov odlagajo jajčeca, iz katerih se razvijejo ličinke, ki sesajo listni sok. Zelo hitro se razmnožujejo, zato z ukrepi ne smemo odlašati. Jajčeca in ličinke ročno odstranite z vlažno vato, nato pa uporabite homeopatski pripravek.

Pršice prelke so majhni pajkovci. Radi imajo suhe in tople prostore, npr. s centralnim ogrevanjem ogrete sobe stanovanj. Škodo povzročajo s sesanjem rastlinskih sokov. Pri močnem napadu se listi zvijejo. Na listih lahko opazimo bele pike, ki so sledi pikov. Sčasoma zavzamejo cel list, ki se posuši. Na rastlinah ob podrobnejšem pregledu najdemo nežno prejo, niti, ki jih izločajo pršice prelke. Rastline pršimo s postano vodo ali deževnico, da povečamo vlago v okolici, ker to pršicam ne ustreza. Liste večkrat tedensko obrišemo in uporabimo homeopatski pripravek.

Kaparji imajo radi toploto in suh zrak. Pogosto jih najdemo na orhidejah, limonah in benjaminih, ki prezimujejo v notranjih prostorih. Kaparji so zaščiteni s trdim ščitkom, zato so za fitofarmacijo zelo trd oreh. Kakarji so lahko okrogle ali ovalne oblike in rjave, rumene ali bele barve. Ličinke in odrasle žuželke sesajo sok iz listnih žil na rastlini in jo s tem močno oslabijo. Izločajo tudi medeno roso, na kateri se nato razvije sajasta plesen. Rastlino očistimo in odstranimo čim več vsiljivcev, nato pa uporabimo homeopatski pripravek.

Volnata uš spada v družino kaparjev. Ime je dobila po volnati voskasti prevleki, ki jo ščiti in ji daje videz majhne vataste krpice. Rada ima toploto, zato je pogost škodljivec sobnih rastlin. Najdemo jo na orhidejah, kaktusih in božični zvezdi. Škodo povzroča s sesanjem rastlinskega soka, kar rastlino oslabi. Na poškodovanem delu je rastlina deformirana. Nastanejo izbokline, plutasto tkivo ipd. Bele kosmiče v čim večjem številu odstranimo z vlažno vato in uporabimo homeopatski pripravek.

Mrtvaška mušica je majhna, komarju podobna mušica, ki se zadržuje na površini zemlje. Leta slabo. Škodo povzročajo ličinke, ki živijo v zemlji. Prehranjujejo se s preperelim organskim materialom, če jih je veliko, pa začnejo objedati korenine in koreninske laske. Rastlina zaradi tega težko črpa vodo in se oskrbi z minerali, zato začne propadati. Mrtvaška mušica ima rada vlago, zato pustimo, da se pred zalivanjem površina zemlje posuši, lahko pa jo tudi posujemo s kremenčevim peskom in tako otežimo razmnoževanje. Rastline presadimo v novo zemljo, lončke temeljito očistimo. Uporabimo homeopatski pripravek.

Homeopatski pripravki za škodljivce

  • Cimicifuga: uši.
  • Natrium sulphuricum: mrtvaške mušice.
  • Petroleum: splošen pripravek za veliko vrst škodljivcev: kaparji, pršice prelke, volnate uši, še zlasti za rastline s trdimi, mesnatimi, povoščenimi listi.
  • Psorinum: vse vrste škodljivcev, krepi zakrnele, oslabljene rastline, občutljive na hlad, ki so jih napadli škodljivci
  • Silicea: odličen tonik za krepitev po napadu škodljivcev
  • Staphisagria: uši
  • Sulphur: vse vrste škodljivcev, motena pretok vode, rastlina deluje mlahava kljub ustreznemu zalivanju, razbarvani listi, bledi ali svetlo zeleni.

Kako uporabimo homeopatske pripravke za sobne rastline

Poraba: 4 globule (kroglice) na 1 liter vode

Globule raztopimo v vodi in nato temeljito premešamo ali pretresemo vsebino raztopino. v kozarčku za vlaganje zapremo s pokrovom in temeljito pretresemo. Z raztopino nato polijemo liste in korenine ali rastlino poškropimo s škropilnico, s preostankom pa zalijemo korenine.