Fermentiramo seme paradižnika, kumar in bučevk.
Prednosti fermentiranja semen so:
- S fermentiranjem posnemamo naravni proces.
- Večja sposobnost kalitve: semena so zaščitena pred kaljenjem z sluzjo, s katero so obdana. S fermentacijo to zaščito odstranimo in povečamo odstotek kalitve.
- Preventiva pred boleznimi: med fermentacijo kvasovke in koristni mikroorganizmi uničijo kali bolezni, ki so se morda obdržala na ovojnici semen.
- Fermentacija je najlažji in najhitrejši način, da semena očistimo in pripravimo na shranjevanje.
- Fermentirana semena so varna semena: semena, ki jih na shranjevanje pripravimo s fermentacijo, so varna tudi za medsebojno zamenjavo. Z njimi preprečimo širjenje okužb z vrta na vrt, kadar semena zamenjujemo med sabo.
Primer: fermentacija semen paradižnika
Paradižniki, katerih seme shranimo, morajo biti posajeni vsaj 150 m od drugih sort ali pa izolirani v kletki.
Kako zberemo seme: paradižnik prerežemo na polovico čez »ekvator«, ne »poldnevnik«. Seme stisnemo v čist kozarec za vlaganje. Dodamo toliko vode, da je razmerje mede semeni in vodo 1:2.
Kozarec za naslednjih nekaj dni postavimo na topel prostor. Dvakrat na dan pretresemo vsebino. Opozorilo: vonjave iz kozarca ne bodo lepe J
Ko bo plast plesni povsem prekrila vsebino, dodamo vodo do vrha kozarca. Plesen bo splavala na vrh kozarca, previdno jo odlijemo.
Postopek čiščenje ponavljamo, dokler ne bodo semena in voda v kozarcu povsem čista. Seme precedimo in osušimo s papirnatimi brisačami. Nato jih stresemo na peki papir, kjer se posušijo do konca. Med sušenjem jih 2 x na dan premešamo.
Ko so semena povsem suha, jih shranimo v nepredušno zaprti posodi v hladnem in suhem prostoru. Tako pripravljeno seme bo uporabno približno 4 leta.