Preventiva je ključna. Če je vaš vrt na poplavnem področju, je najboljša pot, ki jo lahko izberete, skrb za vrtno zemljo.
V zemljo vkopljite veliko zrelega in kakovostnega rastlinskega ali živalskega komposta. Zemlja, v kateri je veliko organskih snovi, lažje regulira presežno vodo, jo lažje zadrži (v obdobju suše) in se tudi hitreje osuši (v obdobju presežnih vod).
Drenaža
Vrt uredite tako, da bo na njem čim manj področij, na katerih bi se lahko voda zadrževala, pa tudi tistih, ki vode ne morejo vsrkati (beton in asfalt). Poskrbite, da bo lahko voda z vrta čim hitreje odtekla. Izkopljite jarke. Na delu, kjer voda najraje zastane, lahko izkopljete ribnik. Vkopljite namakalne cevi, ki bodo v primeru presežne vode služile za drenažo.
Če je vaš vrt pogosto poplavljen ali preveč namočen, razmislite, če ga ne bi vsaj delno preselili v visoke grede. Rastline so v visokih gredah posajene nad poplavnim področjem. Članek o različnih vrstah visokih gred lahko preberete TUKAJ.
Premišljena zasaditev
Korenine rahljajo in razbijajo zbitost zemlje, izboljšujejo njeno strukturo in omogočijo, da se zemlja hitreje znebi presežne vode. Še posebej uspešne pri tem so korenine dreves, zato je zasajanje dreves eden od najučinkovitejših načinov, da zmanjšamo možnost nastanka škode zaradi poplav. Posadite drevesa in grmovnice. Del vrta, na katerem je zemlja praviloma bolj namočena in se težje osuši, zasadite z rastlinami, ki jim takšno okolje ustreza, npr. vrbe, perunike in vijolice.
Spremljajte vremensko napoved in opozorila
To pravilo ne velja samo za močno deževje, neurja in poplave, pač pa za vse dogodke, ki lahko povzročijo stres in poškodbe našim rastlinam.
Najbolj dragocene in občutljive rastline ovijte z zaščito, npr. z zimsko kopreno. Skopljite jarke za drenažo okoli večjih dreves in gred.
Preverite, če so električne naprave in stroji izklopljeni in spravljeni na mesta, kjer jih voda ne bo mogla doseči. Enako velja tudi za druge stroje in naprave. Na varno spravite tudi pločevinke z barvo, plastenke in kantice z oljem in nafto oziroma s katerokoli snovjo, ki bi lahko onesnažila okolico, če bi se prevrnila in razlila.
Poplavne vode lahko vsebujejo nevarne snovi, zato pravočasno poberite čim več pridelkov z vrta, prav tako na varno spravite vreče z zemljo in kompostom. Utrdite in zaščitite vrtne lope, preverite, če so rastlinjaki dovolj trdno postavljeni ali še bolje – prestavite jih na varno mesto, če se le da. Na varno spravite stvari, ki bi jih poplavne vode lahko odnesle in poškodovale, npr. vrtno orodje, pohištvo in okrasne predmete.