Posted on 2 komentarja

Pastinak, pozabljena korenovka

Pastinak ali navadni rebrinec (Pastinaca sativa) je bližnji sorodnik korenja. Njegov koren je smetanasto bele barve in zelo podoben peteršilju, le da je daljši in debelejši. Pastinak je dvoletnica, ki jo običajno gojimo kot enoletnico. Ko gre v drugem letu v cvet, njegov koren ni več užiten.

Ilustracija iz Deutschlands Flora in Abbildungen, 1796, Johann Georg Sturm

Vsebuje veliko vitaminov, antioksidantov in mineralov (zlasti kalij) ter veliko topnih in netopnih vlaknin. 

Njegova domovina je Evrazija. V kuhinji so ga uporabljali že stari Rimljani. Pastinak je bil v naših krajih poleg repe nekoč eno glavnih živil, a ga je kasneje izrinil krompir. A verjemite – ko ga boste poskusili, se boste zaljubili v njegov aromatičen okus.

GOJENJE

Pastinak posejemo spomladi, ko je zemlja dovolj osušena in ogreta. Običajno je to konec aprila. Ne prenese presajanja, zato ga takoj posejemo na stalno mesto. Seme, starejše od enega leta, težko kali, zato sejemo seme iz preteklega leta. Najlepše zraste v globoki, rahli zemlji brez kamnov. Napade ga lahko korenjeva muha in drugi škodljivci, virusi in plesni. V zemlji ga pustimo tako dolgo, da ga dobi slana, saj potem postane slajši, ker se škrob v njem spremeni v sladkor.

Dobro se razume s čebulo, krompirjem, rdečo peso, redkvico, redkvijo, repo, solato in špinačo. Ne sejemo ga tam, kjer bomo imeli radič, korenček, sladki komarček ali peteršilj.

Letos sem mu namenila precej prostora v visoki gredi. Korenjeva muha ne leti tako visoko, zato je bil pred njo varen, njegov pridelek pa res obilen in zdrav. Porabljam ga postopoma, po potrebi, saj lahko do nabiranja ostane v zemlji.

PASTINAK V KUHINJI

Jemo ga lahko kuhanega ali surovega. Največ vitaminov se skriva tik pod površino korena, zato ga najprej dobro operemo, nato pa čim bolj na tanko ostrgamo.

Pastinak lahko uporabimo enako kot korenje. V primerjavi s korenjem ima bolj sladak okus, še zlasti po tem, ko ga toplotno obdelamo. Lahko ga spečemo, skuhamo, zmiksamo v pire, ocvremo ali skuhamo na pari. Jedi doda bogat okus. Njegova struktura je bolj kot korenju podobna krompirju.

Še nekaj idej za uporabo pastinaka v kuhinji:

  • iz drobno narezanega ali nastrganega surovega pastinaka pripravimo solato;
  • odličen je v zelenjavnih juhah in različnih enolončnicah;
  • tanko narezanega ocvremo za čips, na palčke narezanega pa za pomfri;
  • v ponvi ga spečemo z zelišči ali spražimo na čebuli;
  • v pekaču ga spečemo skupaj s kosi piščanca, čebulo, korenjem in krompirjem;
  • naredimo pire iz tretjine pastinaka in dveh tretjin krompirja;
  • sladokusci ga uporabijo za pripravo sorbeta, sladoleda ter različnih sladic.

2 thoughts on “Pastinak, pozabljena korenovka

  1. Pazite, ko cveti, lahko povzroči alergijo na koži (učinkuje hkrati s soncem in vlago).

    1. Hvala za komentar! Drži, lahko je fototoksičen, vendar ne pri vseh ljudeh in ne zelo hudo. Pazljivost pa vseeno je na mestu.

Comments are closed.