Vsi bi radi imeli vrt, preprost za vzdrževanje, ki bi ga bilo treba čim manj zalivati, ki bi nam dal obilen pridelek, po vrhu bi bil pa še trpežen.
Morag Gamble je razvil metodo priprave vrta brez prekopavanja, ki je preprosta, lahko izvedljiva, prihrani čas, obnovi prst in nam da obilo pridelka.
Njegova metoda je samo za odtenek drugačna od ostalih, a prav ta majhna razlika prinese povsem drugačen končni rezultat.
Skrivnost je v tem, kdaj uporabimo časopisni papir, ki je zapora za plevele. Časopisni papir je po Moragovi metodi zadnja plast pred zastirko, v nasprotju z navodili, po katerih ga položimo na tla pod plast komposta. Ta majhna razlika prinese veliko sprememb:
- flora in favna v prsti se lahko takoj lotita dela, saj ni prepreke med plastmi.
- plast časopisnega papirja ohrani več vlage in bolj stabilno temperaturo.
- časopisni papir prepreči rast plevela, tudi iz semen, ki smo jih prinesli s kompostom.
- izhlapevanje je manjše, zato se iz komposta izgubi manj hranilnih snovi.
- korenine rastllin lahko nemoteno prodirajo tako globoko v tla, kot želijo, ker na tleh ni položene prepreke, tako ostanejo bolje hidrirane, lažje pridejo do mineralov in imajo večjo odpornost in stabilnost.
NAVODILA
1. Določimo prostor
- prostor za nove grede mora biti blizu kuhinje, z vsaj 6 do 8 ur sonca na dan.
- določimo meje vrta in gred in poti med njimi. Pokosimo travo in plevele in jih pustimo ležati na tleh. Listi in korenine dodajo organsko snov. Ko korenine kasneje razpadejo, pustijo prazne prostore v tleh, ki so poti za zrak in vodo.
- dobro zalijemo.
2. Odpremo in nahranimo prst
- odpremo prst s ploščatimi vilami. Vile navpično potisnemo v tla, kolikor le lahko globoko. Prsti ne obrnemo, pač pa jo samo dvignemo. Kasneje, ko bo prst bolj polna življenja, jo bo tudi čedalje lažje rahljati.
- po tleh otresemo snov z veliko dušika, npr. kurji gnoj ali sveže kuhinjske odpadke.
- zalijemo. Če le lahko, s prevrelko iz kopriv ali gabeza.
3. Pripravimo novo vrhnjo plast prsti
- dodamo 10 – 15 cm komposta in ga zalijemo. Uporabimo lahko tudi kompostiran gnoj, domači kompost, ali kupljenega, ki smo ga pomešali s svojo prstjo (en del komposta na 3 dele zemlje).
- plast komposta prekrijemo z zeleno plastjo (najboljši je gabez, različni listi plevelov, travniške rastline …). Če imamo drobilnik, material najprej zdrobimo v drobilniku. Če je material zelo svež, počakamo nekaj tednov, preden vanj posadimo ali posejemo rastline, da jih vročina, ki nastane pri kompostiranju, ne bi poškodovala.
- vsako novo plast dobro zalijemo.
4. Dodamo zaporo za plevel
- na tla položimo vlažen časopisni papir, ki smo ga najprej namočili v samokolnici, polni vode. Plast naj bo debela 10 – 15 listov. Karton je predebel. Papir mora biti moker, ker je s suhim težje delati, pa še iz zemlje potegne vlago.
- listi naj se prekrivajo v širini cca 10 cm. Položimo jih tako, da bo voda, ki bo tekla po njih, stekla med režami v tla (torej obratno od tega, kakor so položeni strešniki).
- s papirjem obložimo tudi robove gred in poti med njimi.
5. Zastirka
Čez papir naložimo debelo plast zastirke (15 cm) brez semen (bolje slama kot seno, če pa že seno, je pomembno, kdaj je bilo pokošeno).
6. Posadimo in zalijemo
- Zastirko odstranimo toliko, da razkrijemo papir, nato pa ga preluknjamo s sadilnim klinom. Preverimo, če je prst pod papirjem rahla.
- V luknjo dodamo za pest komposta.
- Posadimo sadiko in nežno potlačimo zemljo okoli nje.
- Z zastirko zastremo prostor okoli sadike, a tako, da se ne dotika stebla.
- Zalijemo in preverimo, če je sadika čvrsto posajena na svojem mestu.
- Ko sejemo majhna semena (npr. korenje), odpremo zastirko po liniji, razrežemo papir in ga rahlo privzdignemo. V odprtino natresemo kompost in po njem potrosimo semen. Lahko ga pomešamo s kavnim zocem. Zalijemo.
NAVODILA ZA VZDRŽEVANJE VRTA BREZ PREKOPAVANJA
- Zalijemo samo, ko je res treba. Vlago pod zastirko najprej preverimo z roko, ne zalivamo na pamet. Preveč zalivanja povzroči plitko rast korenin in razvajene rastline, ki jih je vedno treba zelo zalivati.
- sadimo mešano, selišča in rožice posadimo med zelenjavo, da jih zaščitimo pred škodljivci ion boleznimi.
- Plevele populimo, preden naredijo seme.
- Pripravljamo domači kompost.
- Če le lahko, v papir delamo čim manj novih lukenj, ampak poskusimo čim bolj uporabiti obstoječe.
- Opazujemo in po svoji presoji dodajamo snovi. Naslednjo sezono lahko dodamo še eno plast komposta in zastirke, lahko malo bolj prerahljamo prst, ali dodamo še eno plast papirja.
- Trajnice pustimo tam, kjer so, le okoli njih po potrebi dodajamo zastirko.
ZDRAVA PRST = ZDRAVE RASTLINE = ZDRAVA HRANA IN LJUDJEVir: Maleny Organic Food Cooperative News, Pomlad 2015