V zborniku Sadjar in vrtnar iz leta 1934 lahko na strani 29 preberemo tale zapis:
Ajda sredstvo zoper ogrce
“V nemški reviji “Kosmos” beremo, da se je po mnogoletnih skušnjah izkazala ajda za izvrstno sredstvo zoper ogerce. Dognali so, da ajdovih korenin ogerci ne marajo in da na zemljišču, posejanem z ajdo, med katero ni drugih rastlin, poginejo od lakote vsi ogerci, ki so v zemlji. Na Poljskem uporabljajo to sredstvo, da ogercev očistijo večje ploskve, preden jih pogozdijo. Drevesničarjem bi utegnila ta skušnja posebno prav priti, da bi očistili zemljišča, ki jih namerajajo drugo leto zasaditi z divjaki. V že obsoječe nasade pa bi ne kazalo sejati ajde, ker bi s tem prisilili ogerce, da bi še huje pritisnili na sadno drevje.”
Ker je ajda tudi odlična rastlina za zeleno gnojenje, vam priporočam, da jo posejete povsod tam, kjer sumite na težave z ogrci, pa tudi povsod tam, kjer si želite izboljšati kakovost svoje zemlje (za zeleno gnojenje). Da se rešimo ogrcev majskega hrošča, uporabimo tudi homeopatski pripravek Bacillus thuringiensis, po njem pa še Siliceo (za krepitev rastlinskega tkiva). Vsi tisti, ki ne želijo ali ne morejo posejati ajde, pa lahko uporabijo homeopatski pripravek Fagopyrum (ajda). Rastline, ki bodo zalite s tem pripravkom, bodo imele energijo ajde, ki ogrcem ne prija.
Kakšno škodo povzročijo ogrci, ličinke majskega hrošča?
Ličinke majskega hrošča živijo v tleh in uničujejo korenine rastlin. Na vrtovih, tratah, pašnikih in v drevesnicah naredijo ogromno škodo. Rastline začnejo naglo propadati, na trati se pojavijo velike zaplate orumenelih bilk, ki nato povsem propadejo.
Kako prepoznamo ogrca – ličinko majskega hrošča?
Ličinko majskega hrošča lahko hitro zamenjamo za zelo podobno ličinko zlate minice. Slednja je v vrtu škodljiva le, če se preveč namnoži, v kompostnem kupu pa je celo zelo koristna. Ličinka majskega hrošča ima izrazito dolge, takoj opazne nožice. Njeno telo je vitko, zadek pa odebeljen. Nima dlačic in je povsem gladka. Najdemo jo v tleh, v trati in visokih gredah, koritih in loncih. V kompostnih kupih jo za razliko od ličinke zlate minice najdemo le pozimi, ko tam prezimuje.