
Osnovni elementi vrta so:
- trata,
- meje in obrobe,
- posode, lonci in korita,
- vodni element,
- prostor za pridelovanje sadja, zelenjave in zelišč in
- prostor za druženje in počitek.
Trata
Površine, zasajene s travo, so eden od osnovnih elementov vsakega vrta. Sveže pokošena trava čudovito poudari obrobne zasaditve okrasnih rastlin in otoke višjih trav.
Vendar pa trata ni trati enaka! Angleška travica je od vseh najbolj zahtevna, treba jo je redno negovati, kositi, gnojiti in zalivati, če jo želimo ohraniti kar najlepšo. Za vse, ki bi radi imeli lepo trato ne da bi hkrati vsak teden porabili nekaj ur za njeno vzdrževanje, obstajajo alternative.
Vrt lahko razdelimo na področja, ki jih redno kosimo (na primer ob poteh) in tista, kjer pustimo, da trava zraste višje. Tam lahko posadimo različne čebulice in posejemo semena trav in cvetlic, ki rastejo na naravnih travnikih. Te dele vrta pokosimo enkrat do dvakrat na leto, a vedno šele potem, ko rastline odvržejo seme. Vrt bo veliko lažje vzdrževati, poleg tega se bodo na vrt naselile različne žuželke, tudi opraševalke, ki bodo polepšale in obogatile vrt.

Zasaditev mej in obrob
Večino obrob zasadimo z naslednjim pravilom: razdelimo jih v sprednjo, srednjo in zadnjo vrsto, nato pa posadimo rastline glede na višino: najvišje zadaj, najnižje spredaj. Izberemo po tri trajnice za vsako vrsto, ki cvetijo ob različnih obdobjih leta. Posadimo jih v skupinah po tri ali pet rastlin skupaj, pri čemer pazimo, da niso posajene v vrstah, ampak v skupinah. Da ne bi vse skupaj zgledalo preveč uniformirano in strogo, skupine tu in tam povežemo v naslednjo skupino tako, da ni strogih meja med njimi.
Za več romantike dodajte vrtnice. Da bo zasaditev zanimiva tudi pozimi in zgodaj spomladi, posadite pozimi cvetoči viburnum ali Magnolia stellata za zgodnjo pomlad.
Med trajnice, ki bodo hrbtenica zasaditve na meji nanizamo rastline, ki cvetijo krajši čas: aprila bodo zacveteli tulipani, lilije maja, vrtnice bodo zacvetele junija, julija pa dalije.
Posode, lonci, korita …
Posode, lonci in korita so češnja na torti vsakega vrta. So različnih oblik in velikosti, glinaste, kamnite, lesene, keramične, pletene, pocinkane in kovinske. Če bodo posode z rastlinami postavljene blizu hiše, izberemo barve in materiale, ki ustrezajo slogu hiše. Manjše posode postavimo po tri skupaj. Ob glavnem vhodu postavimo posodo z zimzeleno rastlino, npr.
Vedno poskušam imeti ob vratih posodo, posajeno z zimzeleno rastlino, npr. rožmarin, pod njim pa posadimo suholetnico (Erigeron).

Pomladne čebulice so odlična izbira za sajenje v posodah; tulipani so lepši v loncih kot v obrobah. Lahko jih kombiniramo z drugimi cvetlicami, npr. z modrim čudežem (Scaevola saligna). Zelo lepa kombinacija so tudi narcise in zvončki, ki naznanjajo začetek pomladi.
Ko so spomladanske čebulice odcvetijo, razmislimo o poletnem sajenju. Okoli osrednje rastline posadimo obrobne. Kombiniramo lahko salvije, verbene, felicije, pelargonije, kozmose, orlice in diascije.
Voda
Na vsakem vrtu bi morali imeti posodo z vodo za ptice in takšno, iz katere se lahko odžejajo tudi čebelice (idealna posoda za njih je podstavek za cvetlični lonček, v katerega položimo manjše kamne ali frnikole tako, da gledajo iz vode). Če je na njem več prostora, lahko postavimo vodni element ali naredimo ribnik. Ribnik je lahko zelo preprost: v tla vkopljemo plitek ovalni bazen, ki ga obdamo s ploščatimi kamni ali opeko. Dovolj je že, če je globok 20 cm. Na večjih vrtovih je seveda tudi ribnik lahko večji in globlji, a več kot 1,5 m ni potrebno, da je globok. Če so pri hiši tudi majhni otroci, je pomembno, da ribnik ogradimo ali čezenj položimo mrežo. Majhni otroci se ob ribniku ne smejo zadrževati nenadzorovano, saj se lahko utopijo že v nekaj centimetrih vode.

Pridelovanje sadja, zelenjave in zelišč
Za sladek grah, bob, cukete in druge rastline, ki se rade vzpenjajo, lahko postavimo vigvame iz palic. Raznobarvni cvetovi fižola po mojem nič kaj dosti ne zaostajajo za lepoto žlahtnih vrtnic.
Za zelenjavo lahko postavimo dvignjene ali visoke grede. Postavimo jih simetrično, po štiri do šest skupaj. Tako bo njihova postavitev bolj zanimiva. Če je vrt majhen ali kadar ne želimo prostora nameniti samostojnemu zelenjavnemu vrtu, lahko veliko zelenjave in zelišč pridelamo v posodah in koritih.
Prostor za druženje in počitek
Prostor, namenjen počitku in sedenju naj bo čim bližje kuhinji in dnevni sobi. Prostor lahko omejite z živo mejo. Pred vročim poletnim soncem se lahko zaščitite s sončnikom ali pa postavite pergolo, po kateri se bodo vzpenjale vrtnice ali glicinija (pri slednji pazite, da je ne posadite blizu stavbe, ker ima zelo invazivne korenine). V lonce posadite dišeče rastline, ki bodo dodale piko na i prostoru za počitek, npr. lilije ali pelargonije.
