Škoda, ki jo na zelenjavi in sadnem drevju naredijo drobne uši, je lahko zelo velika. Z ukrepi ne smemo odlašati, saj je škoda težko popravljiva, pridelek bo manjši, rastlina pa lahko tudi propade.
V tem prispevku lahko preberete, katere homeopatske pripravke uporabimo za boj proti ušem. Toplo priporočam kombinacijo homeopatskih pripravkov in Kaolina – s homeopatijo vrnemo rastlini ravnovesje in sposobnost obrambe, s Kaolinom pa jo zaščitimo od zunaj in krepimo njeno tkivo. Ne pozabite tudi na zemljo – šibke rastline, ki so tarča škodljivcev, pogosto rastejo v izčrpani zemlji. Obogatite jo z izdelki za živo in zdravo zemljo (Biooglje-aktivator zemlje, Eko kompost Sonnenerde in Terra preta).
Camphora | črne uši, uši in mravlje na peteršilju, korenju, fižolu (nizkem), črne uši in mravlje |
Cimicifuga | črne uši na hibiskusu, na popkih in cvetovih, uši na vrtnicah |
Cuprum metallicum | zelene uši, rjavkaste uši na paprikah |
Petroleum | pršice prelke na hibiskusih, bele dlakaste uši na katalpi |
Staphisagria | črne uši na bezgu, črne uši na klematisu, črne uši na češnji, zelene uši na brezi |
Rastline zdravimo s homeopatskimi pripravki po določenem vrstnem redu, programu, za katerega je najbolje, da si ga zapišemo.
Takole je videt program zdravljenja lovorov in pomaranč. Lastniki nasada so pred nekaj leti opazili prvi napad kaparja. Fitofarmacevtska sredstva niso pomagala, iz leta v leto je bila škoda zaradi kaparja večja. Letos so se odločili, da uporabijo homeopatijo.
1. Petroleum C30 (proti kaparju): 6 do 8 globul v 10 l vode / drevo. Škropiti (oziroma zalivati): 3 do 4-krat z 2 do 3-dnevnim presledkom. Prvič škropimo, drugič, tretjič in četrtič pa zalivamo (ker bodo drevesa takrat že zaščitena s Kaolinom, da ga ne spiramo). Med posameznimi škropljenji/zalivanji opazujemo, kaj se dogaja s kaparji. Učinek je lahko po enem tednu, ali šele po 14 dni (kaparji so trdovratni).
2. Uporaba Kaolina: po uporabi Petroleuma zaščitimo rastline s Kaolinom (lahko takoj ali naslednji dan, samo da se rastline posušijo, Kaolin nanašamo na suhe rastline). Postopek: s Kaolinom škropimo rastline 4 zaporedne tedne, 1 x na teden; prvo škropljenje: poraba 100 g Kaolina na 10 l vode, naslednja: 50 g na 10 l vode. Če so vmes hudi nalivi, obnovimo zaščito s Kaolinom po potrebi tudi kdaj vmes.
3. Silicea C200 – za krepitev rastline in njenega tkiva, za večjo odpornost. Siliceo uporabimo po tem, ko smo zaključili zdravljenje s Petroleumom C30. Z njo zalijemo rastline samo enkrat. Poraba: 6 do 8 globul na 10 l / drevo.
4. Za krepitev dreves, za dohranjevanje zemlje: Biooglje – aktivator zemlje. Poraba: 3 do 5 l na m2. Ocenimo kvadraturo zemljišča pod krošnjami dreves, na podlagi tega določimo porabo Biooglja – aktivatorja zemlje. Posujemo po tleh in ga narahlo vkopljemo. Vnos lahko opravimo takrat, ko drevesa zalivamo s homeopatijo – najprej dodamo biooglje, potem zalijemo drevo s homeopatskim pripravkom.