Posted on

Kontaminacija tal na poplavljenih površinah

Zavedati se moramo, da so poplavne vode na naše vrtove lahko prinesle snovi, ki so nevarne in škodljive za naše zdravje. Tudi na videz povsem čista voda lahko vsebuje nevarne snovi, ki onesnažijo naše pridelke in zemljo, v kateri rastejo. Če nečesa ne vidimo s prostim očesom, še ne pomeni, da ne obstaja. 

Poplavna voda je s sabo lahko prinesla fekalije, ki vrtove, njive, pašnike in travnike obremenijo s koliformnimi mikroorganizmi, prav tako pa tudi različne kemikalije, pesticide in naftne derivate, ker je v času poplav prišlo do njihovega izlitja.

Na onesnaženih območjih lahko poplavne vode povzročijo onesnaženje s težkimi kovinami (predvsem živo srebro, svinec, arzen, kadmij), mineralnimi olji in raznimi kemikalijami kot so dioksini, poliklorirani bifenili itd.

Na srečo lahko glede na količino padavin poplavne vode največkrat smatramo kot padavinske. Ob upoštevanju faktorja razredčitve v večini primerov naj ne bi bilo težav s koliformnimi bakterijami na vrtovih, njivah, pašnikih in travnikih. Izjeme so tiste površine, ki so prekrite z blati.

Blato zemeljskega izvora je vir okužbe z listerijo, kar je še posebej nevarno za otroke, nosečnice in starostnike, fekalno blato pa je vir okužbe s fekalnimi mikroorganizmi.

KGZS je na svoji spletni strani objavila tehnološka navodila za kmetovalce na poplavljenih področjih. V celoti jih lahko preberete tukaj: https://www.kgzs.si/uploads/dokumenti/strokovna_gradiva/tehnoloska_navodila_za_kmetovalce_na_poplavljenih_obmocjih_-_poplave_2023_11.08.23.pdf