Vrtno zemljo lahko, če nismo dovolj pozorni in oboroženi z znanjem, zelo hitro izčrpamo. Še zlasti, če pri doseganju cilja »pridelati čim več, čim hitreje in na čim manjši površini« uporabljamo umetna gnojila in različne strupe (pesticide, herbicide, insekticide, fungicide).
Zemlji moramo vrniti, kar smo ji vzeli, sicer bo kmalu postala osiromašena in bolna. Takšna zemlja bo izčrpana, z močnim primanjkljajem hranil in mineralov ter porušenim pH.
Zemlja je zdrava, kadar vsebuje množico mikroorganizmov, deževnike in glive v idealnem ravnovesju (mikro- in makrobiota zemlje). Z naravnimi organskimi gnojili lahko zemljo obogatimo in ohranimo njeno rodovitnost tudi za prihodnje generacije. Na prvem mestu med naravnimi gnojili je rastlinski kompost.
Z dodajanjem komposta izboljšamo humusno sestavo tal in izboljšamo njeno strukturo. Kompost v glinastih tleh izboljša drenažo in zračnost, v peščenih tleh pa se poveča sposobnost zadrževanja vode in hranil. S kompostom dvignemo pH zakisani zemlji, zmanjšamo erozijo tal in povečamo sposobnost zadrževanja vode v tleh. Kompost v tleh zavira razvoj glivičnih in bakterijskih bolezni, rastlinam pa zagotavlja zalogo dostopnih hranil in mineralov.
Kompost lahko za manjše potrebe pridelamo doma, za večje površine pa je priporočljivo, da nabavimo kompost prvega kakovostnega razreda, ki ima za to tudi ustrezna dokazila (dokumente, certifikate) na podlagi analiz in kontrole proizvodnje.
Eko Kompost Sonnenerde je kompost prvega kakovostnega razreda z oznako A+.
Pakiran je v vreče po 20l: Eko Kompost Sonnenerde 20l
in
BigBag-e: Eko kompost Sonnenerde 1m3 BigBag
Povezava na eko certifikat: