Posted on

Kako ohranimo božično zvezdo

Božična zvezda izvira iz Mehike. Cveti decembra in januarja. V nasprotju s splošnim prepričanjem, za božično zvezdo ni težko skrbeti in jo ohraniti za naslednje leto.

Poleg rdeče imamo tudi roza, oranžne, bež in bele božične zvezde. Zelo priljubljena pa ni le pri nas, tudi v tujini jo imajo radi: Italijani jo imenujejo Stella di natale, Nemci pa Weihnachtsstern.

Da nam bo še dolgo v veselje, moramo upoštevati nekaj osnovnih pravil:

NAKUP
Če želimo božično zvezdo ohraniti, moramo biti pazljivi že pri nakupu. Božične zvezde lahko konec leta kupimo skoraj na vsakem koraku; trgovine in cvetličarne so jih polne. Da bi premamili kupce, jih pogosto postavijo na prostor blizu vrat. A pozor – ta lega je za božično zvezdo pogubna. Mrzel zrak, ki vsakih nekaj sekund vdre skozi vrata, poškoduje na mraz občutljivo božično zvezdo. Ne kupujmo rastlin, ki jih prodajajo v hladnih vrtnih centrih ali na tržnici na prostem. Izpostavljenost prepihu in temperature, nižje od 12°C, naredijo nepopravljivo škodo. Vaša nova božična zvezda bo kmalu po tem, ko jo boste prinesli domov, odvrgla liste.

Pri prenašanju jo dobro zavijmo v papir, doma pa jo še nekaj časa pustimo zavito v hladnejšem prostoru. Tako vsaj malo omilimo temperaturni šok, ki ga rastline doživijo pri nakupu v zimskih mesecih.

Zdravo božično zvezdo prepoznamo po nedotaknjenih in čvrstih cvetovih – to so majhni rumeni cvetki na vrhu poganjka, ki jih obdajajo obarvani ovršni listi. Izberemo rastlino, pri kateri so cvetovi še zaprti.

Pred nakupom preverimo zemljo, v kateri je posajena božična zvezda. Ne sme biti niti namočena niti popolnoma suha. Oboje lahko pomeni, da zanjo niso ustrezno skrbeli in zato ne bo zdržala dolgo časa.

ZALIVANJE
Božične zvezde ne marajo veliko vode. Koreninski sistem ne sme biti namočen, pa tudi ne presušen. Pretirano zalivanje vodi v zastajanje vode, kar povzroči gnitje korenin in uničenje rastline. Preden jo ponovno zalijemo, počakamo, da se prst nekoliko posuši. Enkrat tedensko nalijemo vodo v podstavek ali okrasni zunanji lonček. Ko si rastlina vzame toliko vode, kot je potrebuje, odvečno odlijemo. Zalivamo jo z vodo, ogreto na sobno temperaturo.

DIAGNOZA
Največ nam o stanju božične zvezde povedo njeni listi. Če začnejo rumeneti ali odpadati, jo najverjetneje ne zalivamo prav.
Težava – Vzrok
1. Listi odpadejo brez venenja  – Prenizka temperatura, temperaturni šok
2. Listi venejo in odpadajo – Prepogosto zalivanje ali suša
3. Socvetja odpadajo, listni robovi rumenijo – Suh zrak, pretoplo

PRAVILNA TEMPERATURA
Božične zvezde potrebujejo ustrezno toploto in svetlobo. Lahko jo postavimo blizu radiatorja, nikakor pa ne na prepih (torej ne blizu peči ali kamina, vrat in oken, ki jih odpiramo ali na prepišni hodnik).

Najbolje se počuti na okenski polici z veliko naravne svetlobe, pod pogojem, da ostaja okno vedno zaprto. Primerna temperatura je od 15 do 20°C.



NEGA PO BOŽIČU
Da bi jo ohranili za naslednje leto, jo aprila porežemo na višino 10 cm in postavimo v hladnejši prostor (13° C). Prst mora biti skoraj suha. Maja jo presadimo. Zemlji dodamo Kompost za presajanje UNI z bioogljem v razmerju 3:1. Čez poletje naj raste v svetlem prostoru. Začnemo jo redno zalivati. Ko se pojavijo mladi poganjki, pustimo le nekaj močnejših, ostale odstranimo. Iz potaknjencev lahko vzgojimo nove rastline. Vršičke krajšamo, da bodo rastline lepše in bolj košate.

V drugi polovici oktobra ali v začetku novembra jo začnemo siliti k cvetenju. Da bo zacvetela, potrebuje poseben ritem: 10 ur svetlobe, ki jim sledi 14 ur popolne teme. Zvečer jo pokrijemo s črno plastično vrečko, ki jo naslednje jutro odstranimo. Pokrivamo jo 8 tednov.

Članek je bil objavljen v Novicah iz Gajinega vrta, decembra 2019.