Aranžmaji iz rezanega cvetja, ki je bilo vzgojeno v rastlinjakih, ne zdržijo dolgo, še zlasti sedaj v jeseni ne, ker jih lahko zelo hitro uniči slana. Poleg tega so več ali manj vsi izdelani po istem kopitu – aranžma, ki ga izdelamo sami, pa je resnično unikaten. Je tudi neprimerno cenejši od kupljenega, zaradi izbire rastlin bo veliko dlje ostal lep, izdelava pa je resnično preprosta in tudi zelo hitra.
Potrebujemo:
- cvetličarsko gobico
- vrtne škarje
- mah
- različne rastline, ki dolgo časa ostanejo lepe (npr. bršljan, hermelika, homulica, netresk, bela omela, resje, medvejka, trdoleska, šipek, okrasni javor, lovor, mahonija): veje, cvetje, lepo obarvano listje, plodove, storže …
- nizek in širok glinen lonček, keramični lonček, globlji pladenj ipd.
Uporabimo naravne materiale, ki jih naberemo na sprehodu po vrtu, v gozdu in na travniku.
Naredila sem dve ikebani. Vse sestavine zanju sem našla doma, na sprehodu po vrtu in gozdu. Edina stvar, ki sem jo kupila, je bila cvetličarska goba.
Majhna ikebana za polico okna pri vhodu v hišo
Posoda za ikebano je majhen keramičen okrasni likalnik. Cvetličarsko gobo sem obrezala in za 10 minut namočila v vodi. Gobo sem vložila v likalnik in jo obložila z zvezdastim mahom. Dodala sem vejice trdoleske, vejico medvejke s suhim cvetom in vejico okrasnega javorja z lepimi, jesensko obarvanimi listi.
Srednje velika ikebana s hermeliko in žajbljem
Posoda za ikebano je srednje globok kovinski pladenj ovalne oblike. Gobo sem obrezala glede na obliko pladnja in jo za 10 minut namočila v vodi. Gobo sem položila na pladenj in jo obložila z mahom. V tej ikebani sem uporabila vejice hermelike, okrasni javor, žajbelj in storže. Stebla sem prirezala poševno, da sem jih lažje zapičila v cvetličarsko gobo.