Posted on Leave a comment

Kaj delamo zgodaj spomladi


Pred nekaj dnevi, 20. marca, smo končno stopili v pomlad. Z delom na vrtu nam ni treba hiteti, saj je zemlja na vrtu je zemlja še mrzla in mokra, zato bi delo na njej poškodovalo njeno strukturo.

V primerjavi z lansko sezono vrtnarjenja je začetek letošnje veliko bolj pozen. Lani je bil februar topel in vrtnarji smo veliko bolj zgodaj lahko počeli stvari tudi že zunaj. Letos je druga polovica marca še vedno zelo hladna, s pogostim deževjem in mrzlim vetrom. V takšnih pogojih se bodo marčevska opravila zavlekla v april – pa nič hudega! Zemlji je treba pustiti, da se segreje. Nobenega smisla nima hiteti. Rastlin ne bomo mogli prepričati, naj dobro uspevajo v pogojih, ki zanje niso idealni. Nič še ni zamujenega. Ko bo vreme bolj toplo, bo dovolj priložnost, da vse nadoknadimo.

Kaj bomo delali na vrtu, ko se zemlja nekoliko osuši:

  • Zastiranje vrtnih tal s kompostom

Ko tla odmrznejo, je idealen čas, da zastremo gredice s kompostno zastirko (če tega nismo naredili že konec jeseni). Povezava: Eko Kompost Sonnenerde.

  • Priprava tal za neposredno setev

Večje grude komposta razbijemo z orodjem in gredice poravnamo. Preden posejemo seme direktno (t.j. na gredice), z gredic odstranimo morebitno zastirko iz organskega materiala (slamo, listje, …), da se bodo tla čim prej lahko segrela.

  • Zaščita posevka

Zasejane gredice zaščitimo z vrtno kopreno ali pa gredo prekrijemo s kartonom, dokler seme ne vzklije. Nato karton odstranimo. Ta metoda je še zlasti priporočljiva pri sejanju korenja, ki ga ne smemo sejati globoko. Ob visokih temperaturah in močnem soncu (nad 22 °C), opoldne vrtno kopreno odkrijemo in jo zvečer pokrijemo nazaj.

Zgodnje pomladanske setve

Marca sejemo zelenjavo za vzgojo lastnih sadik. Ker je zunaj še hladno, so te prve setve večinoma namenjeni vzgoji sadik v lončkih, posodah in v rastlinjaku, nekaj pa jih že lahko posejemo tudi zunaj, na vrtu, v tla.

Seme potrebuje za vzklitje več toplote, kot je potrebuje kasneje, ko zraste v sejančke. Prva dva tedna imamo zato pokrite posode na toplem. Po dveh tednih, ko imajo mladi sejančki že dva lista, posode prestavimo v tunel, pokrite visoke grede ali rastlinjak.

V drugi polovici marca je pravi čas, da v lončke posejemo semena paradižnika in bučevk (cukete, patišonke, hokaidke, maslenke itd.).

Sadike paprik, ki smo jih posejali februarja, prepikiramo, a za razliko od paradižnikov na isto globino, kot so rastle prej.

Gomolj sladkega krompirja do polovice vkopljemo v zemljo v loncu, ga redno zalivamo in počakamo, da požene poganjke. Ko le-ti razvijejo nekaj listov, jih odlomimo, postavimo v kozarec z vodo in počakamo, da razvijejo koreninice. Na vrt bodo lahko odpotovali šele v drugi polovici maja. Če upoštevamo setveni koledar, se bomo ukvarjali s sladkim krompirjem na dan za korenino.

Če smo februarja posejali čebulo v multilončke, jo sedaj lahko posadimo na stalno mesto na vrtu. Članek o sejanju čebule je objavljen tukaj: https://www.gajin-vrt.com/cebula-iz-semena/

Posejemo semena:

1. Za sadike:
solate in radič, rdeča pesa, jajčevec, paradižnik, bazilika, Pak-Choi, koromač, ognjič, vse vrste zelene, (gomoljna, stebelna, listnata), peteršilj (listni), kolerabica, zgodnje zelje, glavnati ohrovtbrokoli, cvetača, por, čebula iz semena, blitvakoriander in koprc.

2. Neposredno na grede:
špinačardeča pesa, rukola, čebulasolatapeteršilj (koren), pastinak, redkvica, korenje, grah in bob.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja