Avgust je čas kumar in bučk. Na izpraznjene grede ali dele gred sejemo črno redkev, podzemno kolerabo in repo. Korenovke in gomoljnice bodo pomemben vir vitaminov in mineralov v zimskem času.
Tla pred setvijo zrahljamo, še posebej, če so bolj ilovnata in zbita, saj korenovke in gomoljnice bolje oblikujejo korene in gomolje v rahli prsti. V preveč peščenih tleh bo pridelek slabši. Pomembno pa je, da v tleh ne zastaja voda, da so tla dobro odcedna. Gnojenje ni potrebno, ob pripravi tal dodamo le nekaj domačega ali kupljenega komposta.
Prija jim sončna lega, vendar bo pridelek odličen tudi na delno senčni legi.
V sušnih obdobjih je potrebno zalivanje, drugače ostanejo koreni drobni in olesenijo. Tudi pri teh posevkih poskrbimo, da so okoliška tla zastrta s slamo ali senom.
Čas in način setve
Prve setve lahko opravimo že konec julija. Čas imate še vse do sredine avgusta, a zato ne odlašajte. Za setev in presajanje izberemo dneve, ki so po luninem setvenem koledarju ugodni za razvoj korenov in gomoljev. Potrudimo se sejati čim bolj na redko, kasneje, ko so rastline večje. pa redčimo tako, da je končna razdalja med njimi 20 cm. Odvečne rastline uporabimo kot sadike, saj dokaj dobro prenašajo presajanje. Zemljo med vrsticami zastremo, ko posevek zredčimo, pa dodamo zastirko tudi tja. V dolgih sušnih obdobjih zalivamo, sicer bodo koreni lesnati in majhni. Če po dolgo trajajoči suši nastopi deževno obdobje, koreni pokajo.
Za zgodnje pobiranje repe je dovolj, da je med rastlinami 10 cm presledka. Repa je takrat velika kot žogica za golf in že primerna za bero. S pobiranjem mlade repe hkrati posevek postopoma redčimo, dokler niso rastline 20 cm narazen.
Avgustovske setve in sajenje sadik: sadimo cvetačo, brokoli, kitajsko zelje. Skrbimo za zdrav paradižnik. Preventivno proti plesni uporabimo Natrium sulphuricum in Epsomsko sol, ko plesen zdravimo, pa Carbo vegetabilis.
Sejemo poletne solate. Š vedno lahko sejemo nizek fižol. Sadimo sadike endivije in radiča. Še vedno lahko sejemo grah.
Rdečo peso sejemo do sredine avgusta, prav tako črno redkev in podzemno kolerabo. Sejemo lahko repo, korenček in peteršilj.
Motovilec sejemo pod paradižnik, pod papriko ali v senco visokega fižola, da je zaščiten pred sončno pripeko. Motovilec je svetlokalilka, zato semena ne pokrivamo z zemljo ali pa z le zgolj zelo tanko plastjo.
Špinačo in blitvo lahko sejemo od srede avgusta do srede septembra. Prav tako v senco višjih rastlin, ker jima pripeka ne ustreza.
Na prazne grede za izboljšanje zemlje posejemo rastline za zeleno gnojenje: črna detelja, bela detelja, medena detelja, inkarnatka in lucerna.