V Sloveniji imamo beloprsega in rjavoprsega ježka. Žal je ježkov čedalje manj, izumirajo. Veliko jih konča na cesti, ker pred nevarnostjo ne zbežijo, pač pa se zvijejo v klopčič. Čedalje manj jih je tudi zaradi strupov, ki jih uporabljajo na vrtovih in njivah, saj z njimi pokončajo žuželke, ki jih jedo ježki. Veliko jih konča tudi pod kosilnicami in drugimi kmetijskimi stroji.
Jež je vsejed, ki pomembno prispeva k ravnovesju v naravi. Če ga boste opazili na svojem vrtu, ste tega lahko samo veseli. Da bo lahko prišel skozi gosto živo mejo na vaš vrt, izrežite vanjo tik nad tlemi luknjo v velikosti 30 x 30 cm.
Ježkom mleko škodi, tudi kruha jim ne smemo dajati. Radi pa imajo surovo mleto meso (jasno da nezačinjeno) in suho mačjo hrano – brikete (vendar jim ne dajajte tiste z ribami in piščancem). Vrtov, ki so v nulo očiščeni, ježki ne marajo, saj se na takšnem vrtu ne morejo nikamor skriti. Vrt, ki ima v kotu kup dračja in lanskega listja, pa je zanje kot nalašč. Tudi v topel kompost se bo ježeva mati z mladiči rada skrila, zato bodite previdni, če se boste lotili spomladanskega premetavanja kompostnega kupa in tega ne počnite z ostrimi vilami. Zanje so nevarni tudi odprti jaški in vrtne mreže (npr. tiste za kumare), ki jih nismo pospravili, ker se lahko zapletejo vanje. Preden zakurite kup dračja ali se lotite košnje visoke trave, vedno preglejte, če morda tam ne spi ježek.
Ježki so nočne živali. Na svojih nočnih pohodih iščejo hrano. Odrasel jež lahko na noč prepotuje od enega do dveh kilometrov. Spomladi se ježi parijo in takrat lahko pride tudi do borbe za priljubljeno ozemlje. Eno takšnih “borb” si lahko ogledate v spodnjem posnetku:
Za vse, ki imate ribnik, mlako ali kakšen drug vodni vir z strmimi bregovi, priporočam dodatek zanj: reševalno lestev za ježke. Naredite jo lahko iz deske, na katero pribijete deščice (z medsebojno razdaljo cca 2,5 cm), ali iz kosa mreže, ki jo napnete okoli lesene deske ali okvirja. Pomembno je, da je lestev takšna, da bo ježek s svojimi kratkimi nogicami lahko splezal po njej, in da nagib te lestve ni več kot 20°.
Ježki sicer znajo plavati (kot lahko vidite tudi na posnetku), a v vodi ne zdržijo dolgo in se kmalu utopijo. Takšna lestev pa jim lahko reši življenje.