Posted on

Hujšanje z vrtom (1.del)

female employee watering plants in greenhouse

Shujšati ni posebno težko, če se tega lotimo na pravi način in če smo vztrajni. Vem, ker sem tega projekta ne lotevam prvič in zelo verjetno tudi ne zadnjič 🙂

Pomembno je gibanje (prinese 20 % uspeha) in prehrana (ta pa 80 %). K cilju nas hitreje ponese še cel kup stvari, ki bi jih z eno besedo lahko opredelili kot skrb zase:

1. dovolj spanja
2. razstrupljanje (napitki, pegasti badelj za podporo jetrom, namakanje v Epsomski soli, živila z veliko klorofila, svež zrak, sonce)
3. zdravo črevesje in redna prebava
4. skrb za notranje organe.
5. prehrana z veliko dušene, kuhane, pečene zelenjave (70 % obroka)
6. čista voda, na tešče velik kozarec mlačne vode z limono
7. veselje do življenja
8. stran s (čustvenimi) vampirji in kradljivci časa (ljudje in naprave)
9. čas, ki je samo zame

Za uvod: teden drastičnih ukrepov

Spremembe začnem z enim tednom na videz precej drastičnih ukrepov: s tednom, ko je osnova prehrane zelenjavna juhica. Poleg nje jem še ribe in meso, sadje in zelenjavo, vendar tako, kot je to navedeno v tedenskem jedilniku.

V tednu juhic zmanjšamo vnos kalorij, črtamo sladkor in škrob ter ob tem zaužijemo veliko tekočine. Telo uplahne, nekaj kil se stopi, samozavest pa zraste: zmorem!. Seveda to ni pravo hujšanje, to se zgodi šele po daljšem obdobju; v tem tednu izgubimo predvsem vodo, ki je v telesu zastala zaradi nezdravega načina prehrane in življenja nasploh. Je pa tak teden odličen zato, ker sem po njem manj napihnjena, obleke mi lepše pristojijo, iluzija, da sem se otresla nekaj kilogramov odvečne teže, pa mi da zagon in veselje nadaljevati pot z bolj zdravim načinom življenja.

Juhica je ena od variacij zeljnate juhe. Pred leti sem si jo že kuhala, a se mi je zdela neokusna, in ob njej nisem zdržala več kot pol dneva. Recept za tole pa je nekaj čisto drugačnega. Presenečena sem bila, s kakšnim veseljem sem si jo vedno znova nalagala na krožnik in kako lahko se je bilo držati predpisanega načina prehranjevanja.

Juhe lahko pojemo neomejeno veliko, kolikor nam paše. Poleg juhe moramo vsak dan piti 8 kozarcev vode. Zame je to problem, ker pitja vode nisem navajena: pomagam si tako, da zjutraj na tešče po požirkih spijem pol litra tople vode z malo jabolčnega soka.

7 dnevni jedilnik:

1. dan: samo sadje (z izjemo banan). Sadje naj po možnosti lokalno in z manj sladkorja (npr. jabolka). Za zajtrk si lahko v pečici spečemo jabolka s cimetom, za kosilo poleg juhe pojemo veliko sadno solato, za večerjo pa juho in melono, narezano na kocke. Za vmesne prigrizke lahko pojemo malo suhega sadja ali svež sadež.

2. dan: za zajtrk pojemo pečen krompir, potem jemo samo zelenjavo (z izjemo koruze in stročnic). Še boljši kot običajen krompir je sladek krompir. Narežemo ga na kocke, poškropimo z olivnim oljem in začimbami in spečemo z narezano čebulo in papriko. Za kosilo jemo juho in mešano solato, začinjeno z žlico olivnega olja, soljo in poprom. Za večerjo imamo rižoto iz cvetače, na katero nadevamo pečene bučke, korenje in papriko. Začinimo z nekaj kapljicami sojine omake.

3. dan: samo sadje in zelenjava (z izjemo banan in stročnic).

4. dan: samo banane, mleko in jogurt. Za zajtrk si lahko naredimo bananin smoothie z mlekom; za kosilo jemo juho in pretlačene banane, zmešane z jogurtom. Za prigrizek lahko jemo bananin čips.

5. dan: 6 do 8 paradižnikov in ribe, piščanec ali puran. Če imate radi meso, ta dan ne bo težaven. Ribe in meso spečemo na žaru z malo maščobe. Paradižnike lahko dušimo ali jih pripravimo v solati in začinimo s soljo, poprom, baziliko in žlico olivnega olja. 

6. dan: beljakovine in zelenjava (brez stročnic). Zelenjavo lahko popražimo skupaj z na trakove narezanim perutninskim mesom, ali pa spečemo ribo in za prilogo dodamo blitvo.

7. dan: sveže stisnjeni sokovi, sadje in zelenjava (z izjemo banan in stročnic). Za zajtrk si naredimo vitaminsko bombo: velik zelenjavno – sadni smoothie iz špinače, jabolk, pomaranč, grozdja in vode. Za kosilo veliko solato, juho in pečeno jabolko s cimetom. Za večerjo rižoto iz cvetače s popečenimi koščki zelenjave.

Vsak dan uživamo juho (količine niso omejene) in spijemo 8 kozarcev vode.

Recept za juho:

Sestavine:

  • 1/2 glave zelja
  • 1 stebelna zelena
  • 1 čebula
  • 3 korenčki
  • 1 zelena paprika
  • 3 stroki česna
  • 1 l piščančje osnove
  • 1 pločevinka paradižnikov
  • 1 žlička suhega origana
  • 1 žlička suhe bazilike
  • 1/2 žličke rdeče paprike v prahu
  • nekaj ščepcev črnega popra
  • 1/2 žličke soli

Navodila

Skupen čas kuhanja: cca 30 minut

  1. Zelenjavo narežemo na kocke, zelje in čebulo nasekljamo, česen zmečkamo.
  2. V loncu segrejemo 2 žlici olivnega olja na srednji temperaturi.
  3. Dodamo zeleno, čebulo, papriko in korenje.
  4. Dušimo, dokler se zelenjava nekoliko ne omehča.
  5. Primešamo česen.
  6. Zalijemo s piščančjo osnovo.
  7. Primešamo paradižnike in zelje.
  8. Segrevamo dokler ne zavre, pokrijemo in znižamo temperaturo.
  9. Kuhamo, dokler zelje ni mehko.
  10. Začinimo z origanom, baziliko, papriko, poprom in soljo.
  11. Poskusimo in po potrebi dodamo začimbe.

Opomba: začimbe nas zasitijo, zato z njimi ne skoparite (kar tudi sicer velja za kuhanje).

Kako pa potem?

Po enem tednu je trebuh že bolj plosek, obraz ožji in prsti tanjši. Diete je konec, vendar ne začnemo jesti spet po starem, sicer bo ves naš trud kmalu šel rakom žvižgat. Še naprej jemo veliko sveže, pečene in dušene zelenjave, sadje in živila, bogata z beljakovinami, dodamo ovsene kosmiče, jajca, polnozrnate testenine in kruh, za sladilo med in za razvajanje črno čokolado. Ne uporabljamo sladkorja in ne jemo slabih ogljikovih hidratov (piškoti, sladkarije, slani prigrizki ipd.)

7-dnevna dieta z juho ni dolgoročen način prehranjevanja, gre bolj za to, da dosežemo nekaj prvih spodbudnih rezultatov, s pomočjo katerih bomo lažje vztrajali na dolgi rok in skrbeli zase, kot je treba. Z njo izgubimo predvsem vodo, ki je zastajala v telesu. Če bomo po njej spet jedli in pili kot prej (se pravi jedli slabo in pili le malo vode), bomo kmalu spet takšni, kot smo bili prej. Za resnične in trajne spremembe v telesu je potrebnih vsaj 6 mesecev drugačnih navad.