Posted on

Epsomska sol za odstranjevanje drevesnih štorov

Verjeli ali ne: kadar se hočemo znebiti drevesa, je sekanje običajno lažji del naloge. Pravi izziv nastane šele po tem: znebiti se je treba še štora, ki pogosto ostane živ in znova odžene.

Štora se lahko znebite na več načinov:

  • naročite strokovnjake, ki bodo štor izkopali s pomočjo strojev. Zadeva ne bo poceni, zaradi posega bo nastala precejšnja luknja, mehanizacija pa bo na vašem vrtu zelo verjetno naredila tudi nekaj dodatne škode;
  • štora se lahko lotite z ognjem in mečem (t.j. da štor poskušate sežgati in razkosati z verižno žago);
  • štor ovijete z verigo in/ali vrvjo, ki jo privežete na vlečno kljuko vašega avtomobila, in ga poskusite izpuliti.

Obe zadnji metodi močno odsvetujem. V najboljšem primeru boste zgolj skrajšali življenje avtomobilski sklopki in/ali motorni žagi. Noben štor ni vreden vaših živcev ali tega, da bi tvegali poškodbe.

Najlažja, najcenejša in tudi najbolj varna metoda za odstranjevanje štora je uporaba Epsomske soli.

Epsomska sol ali grenka sol je spojina magnezija, žvepla in kisika, imenovana magnezijev sulfat (MgSO4). Na vrtu je zelo dobrodošla tako za zelenjavo kot za cvetje, ker rastline za svojo uspešno rast nujno potrebujejo magnezij in žveplo.

Kadar pa Epsomsko sol uporabimo v večjih količinah, deluje ravno obratno: drevesni štor uniči, ker izsuši koreninski sistem in mu prepreči, da bi iz okolice srkal hranilne snovi in vodo. Ko štor zgnije in razpade, ga z lahkoto odstranimo z vrta.

Štor lahko z Epsomsko soljo odstranimo na dva načina:

  1. način: v štor zvrtamo 2,5 cm široke luknje. Med luknjami naj bo nekaj cm prostora. Luknje izvrtamo tako globoko, kot le lahko, najmanj pa 20 cm. V luknje nasujemo Epsomsko sol. Počasi prilijemo vodo, da navlažimo Epsomsko sol. Pazimo, da voda ne odplavi Epsomske soli iz lukenj. Štor pokrijemo, da ga zaščitimo pred dežjem. Postopek ponovimo vsake 3 tedne, dokler štor ne potemni in začne razpadati.

  2. Način: namakanje z raztopino Epsomske soli. Zmešamo Epsomsko sol in vodo v razmerju 1 : 2 (en del Epsomske soli, dva dela vode). Štor in vse vidne korenine namažemo z zmesjo. Namazan les pokrijemo, da ga zaščitimo pred dežjem. Postopek ponovimo 1 x tedensko, dokler štor ne začne kazati vidnih znakov razpadanja.

Pri obeh načinih se bo štor začel sušiti in razpadati. Proces lahko traja dolgo časa (tudi več mesecev), odvisno od stanja štora in njegove velikosti. Trhel štor nato izkopljemo in odstranimo. Luknjo zapolnimo z zemljo, posejemo travo ali zasadimo cvetlično gredo.

Prednost uporabe Epsomske soli je v tem, da z njo ne zastrupimo tal, kot jih z različnimi kemikalijami. Metoda je varna, poceni, preprosta in neškodljiva za okolje. Njena edina slabost je v tem, da rezultata ne bomo dosegli čez noč, ampak bo za to potrebnega nekaj časa.