Škodljivci in bolezni, ki prezimijo: Breskova kodravost
Letošnja zima je s snegom zelo uborna, pa tudi temperature so le redko pod ničlo. Zelo verjetno bo zato veliko škodljivcev in bolezenskih klic, ki so sposobne prezimiti, preživelo zimo. Po toči zvoniti nima posebnega smisla, zato se je dobro pravočasno lotiti zbiranja znanja in opraviti vse potrebno, ko pride čas za to.
Ob južni steni hiše se je sama zasejala breskev – zrasla je iz zavržene breskove koščice. Drevesce je lepo, obliko in višino sem popravila z obrezovanjem. Ugaja mu južna in zatišna lega. Žal pa se tudi to drevo ni moglo izogniti okužbi z breskovo kodravostjo, zahrbtno in trdovratno boleznijo, za katero baje ni pravega zdravila. Pa seveda je, če vprašate homeopata za rastline :).
Kodravost opazimo zgodaj spomladi, na mladih listkih. Postanejo zabuhli, zgrbančeni, polni rdečkastih tvorb. S takšnimi listi drevo seveda ne more normalno funkcionirati, zato jih odvrže in namesto njih poženejo novi. To drevo precej izčrpa in pridelek sadja bo zagotovo manjši, če ga sploh bo kaj. Pri dolgotrajni obolelosti so lahko poškodovani tudi plodovi, drevo, ki ne more normalno dihati, pa sčasoma propade. Gliva Taphrina deformans, ki je vzrok za obolelost, prezimi v drevesu.
Obolelo drevo potrebuje hranila, s pomočjo katerih si lahko opomore in zdravila, ki mu pomagajo, da se upre bolezenskim klicam. Za dohranjevanje dreves uporabljam Biooglje kompleks (biooglje z dodanimi mikroorganizmi, glistino, algami in mikoriznimi glivami) in uležan konjski gnoj, za zdravljenje pa homeopatske pripravke.
Kodravost breskev je trdovratna bolezen, ki se je moramo lotiti v začetku leta, še preden se razvijejo prvi listki. Drevo poškropimo s homeopatskim pripravkom v času napenjanja brstov, pred brstenjem in olistanjem. Primerni so naslednji pripravki: Natrium sulphuricum C30, Thuja C30 ali Thuja C200. Začnemo s prvim, v skladu z navodili. Počakamo in opazujemo drevo. Če se bolezen pojavi kljub zdravljenju, odstranimo bolne listke. Ne odlašamo in uporabimo naslednji homeopatski pripravek (Thuja C30). Počakamo in opazujemo. Če tudi ta ne pomaga (dovolj), uporabimo še zadnjega, Thuja C200. Presledki med posameznimi pripravki naj bodo vsaj teden do 10 dni. Vse bolne listke takoj odstranimo z drevesa in jih sežgemo. Pri delu pazimo, da z rokami ne prenašamo okužbe na druge dele drevesa. Ob koncu zdravljenja drevesu privoščimo odmerek homeopatskega pripravka Silicea C200, da vzpodbudimo nastanek novega rastlinskega tkiva. Uporabimo lahko tudi Kaolin: ta krepi rastlinsko tkivo in na okolje deluje bazično, ker je mineral.
Kodravost je kot vsaka bolezen ali napad škodljivca pogosto znak za to, da je rastlina podhranjena. Bolno drevo moramo oskrbeti s hranili. Ker ne verjamem v umetne dodatke, pač pa le v naravne, po možnosti tudi ekološke, uporabim staran živalski gnoj in obogateno biooglje. Tudi Epsomska sol je primeren dodatek za drevesa, še zlasti, če opazimo razbarvanje listov (bledi liste z zelenimi žilami). Pred cvetenjem drevo zalijemo z vedrom vode, v katerem smo raztopili skodelico (2 dl) Epsomske soli.
In kako kaže moji breskvi? V jeseni je bila kljub bolezni in zdravljenju lepo olistana, pa tudi obrodila je cel kup lepih, zdravih in velikih plodov odličnega okusa. Ob letošnjem koncu zime oziroma na začetku pomladi bo dobila nov odmerek homeopatskih pripravkov, saj je kodravost tako trdovratna bolezen, da zagotovo ni še povsem premagana. Močno upam, da nama bo uspelo.